poniedziałek, 21 marca 2016

E-mail zmienił nasze życie

Z pewnością Louis Pouzin nie wiedział, że jego wynalazek e-mail, wymyślony w 1965 r. zyska tak ogromną popularność i będzie stosowany do dziś częściej niż jakakolwiek inna forma komunikacji. Nasze podejście do elektronicznych wiadomości zmieniło się diametralnie. Jak więc wygląda obecnie?

W dzisiejszych czasach nie potrafimy rozstać się z naszym telefonem i nie wyobrażamy sobie, jak to by było funkcjonować poza zasięgiem. Telefon kładziemy koło łóżka, zabieramy go na lunch, zakupy, używamy go przez cały dzień. Wpływ smartfonów nie tylko odbija się na życiu codziennym, wpływa także na funkcjonowanie naszego mózgu. Dzięki telefonom nie musimy pamiętać o wielu rzeczach, wyręczają nas w kalkulacjach, służą odpowiedzią na każde nurtujące pytanie oraz ułatwiają komunikację.

Co najczęściej robimy na smartfonie?
Jak wynika z wielu badań, najczęstszą aktywnością w telefonie nie jest dzwonienie do innych czy wysyłanie wiadomości SMS, a nawet przeglądanie Facebooka. Rzeczą, którą robimy tuż przed zaśnięciem, i zaraz po przebudzeniu, to sprawdzanie naszej skrzynki e-mailowej, wiadomości i newsletterów firmowych. W następnej kolejności jest przeglądanie internetu, sprawdzanie Facebooka i dzwonienie. Jednak z raportu Communication by Generation (przygotowanego przez Scratch Wirelles, 2014) wynika, że młodsze pokolenie osób w wieku 18–25 zupełnie już nie korzysta z funkcji dzwonienia, gdyż preferuje nowe sposoby komunikacji.

Mobile-only
Najczęściej pocztę sprawdzamy na urządzeniach mobilnych, gdyż zawsze są pod ręką. Dużo szybciej też odpowiadamy na wiadomości czy czytamy biuletyny elektroniczne, co idzie w parze z długością odpowiedzi – jest ona znacznie krótsza niż kiedy odpisujemy z komputera. Ciekawym spostrzeżeniem jest również to, że im więcej maili otrzymujemy, tym na mniej z nich odpowiemy i będą one ignorowane.

Obecność e-maila w naszym życiu zmieniła nie tylko przepływ informacji, ale także funkcjonowanie naszego życia oraz to, jak nawiązujemy i utrzymujemy kontakty, bowiem ta elektroniczna wiadomość powoli staje się zastępcą kontaktowania się ludzi w rzeczywistości.


Sara Leszczyńska

Źródło:http://freshmail.pl/blog/jak-zmienilo-sie-nasze-podejscie-do-komunikacji-e-mail/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Poczta_elektroniczna

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz